Книжная полка

Залюбленим у Львів та каву

zalyublenim-u-lviv-ta-kavu

Весна приходить зі звуками й ароматами. Ще лежить сніг, але пташиний спів вже нагадує про тепло і нове життя. Повітря ще морозне, але у ньому ледь відчутні нотки першої зелені й квітів. Ця весна прийшла до мене з ароматом кави. І не просто кави, а кави львівської, кави в тональності кардамону.
Ви вже зрозуміли, що йдеться про книжку! Так, кавова тема в літературі ніколи не залишала мене байдужою, а тут ще й така реклама – «Авторка працювала над романом десять років»!

Перша книга – “Мелодія кави в тональності кардамону” Наталії Гурницької вийшла в 2014 році. З таким рекламним ходом вона беззастережно привернула увагу читачів – і не марно! Це справжній роман ХІХ століття – неспішне розгортання сюжету, увага до дрібниць, детальні описи старого Львова і його передмістя, інтер’єрів і одягу, любовна інтрига й таємниці.

Наклад книги розійшовся за рік, було випущено декілька додаткових, книга за рейтингом газети «Факти» посіла 7 місце за популярністю в Україні.
Цей текст не просто читаєш – його смакуєш, як запашну каву чи дороге вино,  його відчуваєш на дотик і на смак, чуєш всі анданте й мінори, й розумієш – скільки роботи автора стоїть за кожним словом.
melodiya_kavy

«З кожним наступним днем Анні дедалі дужче подобався саме цей чоловік — його постава, зосереджений погляд чорних очей, впевнена манера поводження, те, що вона майже нічого про нього не знає, а ще присутність дуже близько й одночасно дуже далеко від її життя. Це почуття нічим їй не загрожує. Просто її уява отримала необмежений простір для фантазій, романтичних мрій та припущень, а до реального життя це почуття не має жодного стосунку. Їй ніколи не привернути його увагу. Може, саме це і вирізняє Адама серед інших чоловіків, які тепер надто легко підпадають під її чари. Недосяжне не лише приваблює, але й здається бажаним. Минеться»

nw_10177243_397438570423002_8898270660481169017_n

 

Авторська заглибленість в епоху відчувається у кожному слові, на кожній сторінці, в кожній деталі інтер'єру чи споруді давнього Львова.

ХІХ століття – час, який з дитинства приваблює своєю романтичною аурою, шляхетними історіями кохання, вишуканою літературою, живописом, музикою… А коли століття вибране, то починаєш збирати матеріал: вивчаєш історію, побут, мистецтво, читаєш мемуари, листи, написані людьми, які жили у тому столітті”

 

Сучасною видається лише історія головної героїні Анни. Втім, чи такою вже сучасною?

Справжня любов, оспівана поетами й увічнена майстрами пензля чи скульптури не знає кордонів і умовностей часу чи суспільства. Звісно, історія Анни – історія тихого протистояння суспільству і його уявленням про кохання – не така вже й типова для ХІХ століття, але цілком реалістична. З класичної літератури нам відоме ставлення до дівчини, що насмілилася покохати одруженого чоловіка чи народити дитину поза шлюбом. Однозначне засудження й нерідко смерть у злиднях. Згадаймо «Катерину» чи «Наймичку» Тараса Шевченка.

Наталя Гурницька пропонує інший варіант розвитку подій – вишуканий і шляхетний – героїні вдалося зберегти репутацію і стати законною дружиною. Та чи надовго? Не розкриватиму вам усіх сюжетних поворотів, адже роман вартий прочитання і не залишає байдужим.

1487761040-989

«Анна ... вже не дивилася на світ широко розплющеними очима, не очікувала подарунків долі й не сподівалася на щастя, проте в якусь мить невловимий порух дитячого тільця всередині повернув у її життя приємність звичних речей: захоплення барвами світу, красу звуків музики, тепло доторку сонячного проміння до шкіри, смак гарно приготованої кави, затишок упорядкованого побуту, можливість займатися тим, що                   подобається»

Історія Анни й Адама настільки зацікавила читачів, що у 2016 році вийшло його продовження – “Мелодія кави у тональності сподівання”.На молоду ще жінку – Анні не виповнилося й 30 – чекають нові випробування – виховання дітей, ведення справ у маєтку, тривоги й сумніви, почуття й емоції. Другий роман нічим не поступається першому – ні стилем, ні детальними описами побуту й звичаїв. Обидві книги читаються на одному подиху й примушують переживати за долю героїв.

Родзинкою тексту, ще одним героєм роману є саме місто Львів, із його вузькими вуличками, вкритими бруківкою, із кам’яницями й соборами, палацами й маєтками, з його неповторним шармом і ароматом. Ароматом кави з кардамоном. Мелодіями весни й сподівань.
Роман сподобається усім закоханим у шарм ХІХ століття, у вишукані сукні й бали, в неспішність й розлогі роздуми героїв.

Роман прийдеться до смаку й залюбленим у Львів і каву.
Рекомендую читати весняними ранками із філіжанкою ароматного напою!

Елена Данилина

Читатель, писатель, исследователь литературы и жизни.

Яндекс.Метрика